Zaznacz stronę

Medytacja dla początkujących

 

Usiądź po turecku, zamknij oczy, całą uwagę skup na oddechu i obserwuj rzeczywistość.

To Twój pierwszy krok do medytacji – drogi, która prowadzi do Twoich naturalnych reakcji, odczuć i emocji. Wystarczy pięć minut, by dostrzec o wiele więcej niż przez cały, często zabiegany dzień.

 

Rodzaje i techniki medytacji

 

Medytowanie kojarzy się z czymś mistycznym. Wyobrażasz sobie teraz zapewne buddyjskich mnichów, którzy całymi dniami, siedząc po turecku, wyłączają się z codziennego życia i skupiają się na myśleniu. Twoje medytowanie może jednak mieć całkiem inny charakter i całkiem inaczej wyglądać. Wystarczy pięć minut w ciszy, z zamkniętymi oczami, by zupełnie inaczej zacząć dzień bądź pokonać stres czy własne lęki.

 

Medytacja może skupiać się wokół:

  • koncentracji – tutaj najczęściej praktykowanymi technikami są vipasana, jhana, anapana,
  • uważności – jej najbardziej znaną techniką w Polsce jest np. mindfulness,
  • ułożenia ciała do różnych pozycji, praktykowane np. w ćwiczeniach jogi,
  • odrywania się od otaczających nas myśli – technika zazen, szine, czy siedzenie spokojne.

W medytacji można spotkać się również z hipnozą (np. technika linii czasu) czy z wizualizacjami, pomocnymi np. w psychoterapii. Te techniki jednak wymagają już pewnego stopnia zaawansowania i wykonywania je ze specjalistą.

Techniki vipassane, zazen czy mindufulness możesz natomiast wykonywać samodzielnie w domu.

 

Medytacja Vipassana

Vipassana w starożytnym indyjskim języku oznacza introspekcję, ponieważ polega stricte na obserwacji i analizie własnych myśli, jak i stanów psychicznych. Technika Vipassany ma uświadomić, iż przepływające w umyśle myśli są ściśle powiązane z doznaniami w ciele. Dlatego polega na obserwowaniu i dostrzeganiu jego naturalnych reakcji. Nasze ciało zawsze bowiem reaguje w konkretny sposób, gdy np. jakieś doznanie jest nieprzyjemne, człowiek reaguje niechęcią. Technika Vipassany ma również uświadomić, że każda reakcja, związana jest ściśle z reakcjami cielesnymi, a nie jak się wydaje, że jest efektem działań innych osób. Vipassana pozwala zrozumieć czym jest np. złość i jak na nią reagujesz. To idealny sposób do samokontroli własnych doznań, czy emocji. Vipassana to jedna z najstarszych indyjskich technik medytacyjnych, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Techniki tej nauczysz się na 10 – dniowych kursach, po których medytować będziesz mógł w zaciszu własnego domu.

 

Medytacja – czy pomaga, co daje?

 

Właściwie każda technika medytacyjna sprowadza się do systematycznej obserwacji własnego umysłu. I to właśnie dlatego medytowanie jest lekiem na wiele dolegliwości.

 

Medytacja:

  • rozwija kreatywne myślenie,
  • ćwiczy pamięć i pozwala zahamować rozwój Alzheimera,
  • pomaga zapanować nad stresem i niekontrolowanymi emocjami,
  • ułatwia pokonywanie własnych kompleksów i lęków, nawet związanych ze śmiercią.

 

Medytacja to buddyzm dla początkujących?

Już przy wykonywaniu pierwszych ćwiczeń zaobserwujesz, jak dziki i niezsubordynowany jest Twój umysł. Zanim opanujesz bowiem umiejętność skupienia się na własnych doznaniach czy reakcjach swojego ciała, minie trochę czasu. W pierwszych dniach już bowiem po kilku sekundach medytacji Twój umysł zacznie błądzić w całkiem innej sferze – marzeń, myśli, czy wspomnień.

Dlatego jeśli zaczynasz medytację, to pamiętaj:

– pierwsze trzy – cztery tygodnie trenuj nawyki medytacji – medytuj po kilka minut i nie poddawaj się, nawet jeśli nie zauważysz wymiernych efektów,

– znajdź idealną dla siebie porę na medytację i niech każdego dnia będzie to ta sama pora,

– nawet przez kilka pierwszych miesięcy medytuj najwyżej kilka minut dziennie. Kiedy nauczysz się skupienia, wydłużaj medytację np. do dwóch godzin, w których wyłączysz się z codziennego życia – e – maili, czatów, programów telewizyjnych, wiadomości radiowych – tylko Ty i otaczająca Cię rzeczywistość

 

A Ty? Próbowałeś już medytacji ? Jeśli tak, podziel się jak było!

Dodatkowo, jeżeli potrzebujesz diety, możesz ją kupić tutaj!

Miłego wieczoru! 🙂

Zapisz się już dziś!

Dzieki temu na bieżąco zostaniesz informowany o nowym wpisie lub promocjach!

* pole wymagane

Koszyk