Zaznacz stronę

Koronawirus (covid-19) – jak zapobiegać?

-Pierwszy przypadek w Polsce potwierdzony już jest!

-Gdzie?

-Zielona Góra!

-Ile to km ode mnie…?

-Za mało.

 

 

Wiecie przed czym powinniśmy się najbardziej strzec? 

Czego tak naprawdę i faktycznie powinniśmy się bać?

 

 

  • NIE koronawirusa (bo to było jasne, że prędzej czy później to do nas dojdzie),
  • NIE tego, że słabsze i mniej odporne organizmy chorują, są podatne nie tylko na koronawirusa ale również na “zwykłą” grypę, która potrafi doprowadzić do zgonu…

 

 

“…08-15.03.2019 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 157 867 zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 51,3 przypadków na 100 000 ludności(…) (meldunek za okres 01-07 marca 2019 r.). W analogicznym okresie roku 2018 zarejestrowano w Polsce 264 781 zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne.(…)Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że rocznie może ona dotknąć 5-10% dorosłych i 20-30% dzieci. Śmiertelność grypy sezonowej wynosi 0,1-0,5% (tzn. umiera 1 do 5 na 1000 osób, które zachorowały), przy czym 90% zgonów występuje u osób po 60 roku życia.”

 

  

I to jest NORMALNE, że osoby w pewnym wieku mają słabszą odporność na wszelkie wirusy i ZAWSZE jak tylko coś takiego nas spotka powinniśmy udać się do lekarza i zwyczajnie wyleczyć to, aby nie narażać innych. Patrząc na to co się dzieje, że brakuje mąki, makaronów, ryżu czy konserw na półkach w sklepie – TO jest dopiero początek tragedii. Wielkie firmy mają już odgórny zakaz wyjazdów służbowych czy “pchania się” tam gdzie jest większe skupisko ludzi, dodatkowo pracodawcy już mogą oddelegować pracownika do domu ze względu na ryzyko czy podejrzenie zakażenia (nie jestem temu przeciwna, ale nie można popadać w paranoje!). Pomyślmy jak to będzie dalej…kwarantanna domowa, zwolnienia? Pamiętajmy, że m .in do produkcji żywności, podstawowych produktów do życia i nie tylko potrzebni są pracownicy-ludzie. 

 

 

 

Jak się chronić przed koronawirusem?

 

  • Jak najczęściej myj ręce, używając mydła i wody albo preparatów odkażających zawierających alkohol,
  • Kiedy kichasz lub kaszlesz między ludźmi zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce,
  • Unikaj bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami przebywając na terenach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia nowym koronawirusem,
  • Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą,
  • Unikaj konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka, a także dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów,
  • Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem udaj się do lekarza, powiedz mu o ewentualnych, odbytych wcześniej dalekich podróżach.
  • Osobiście również unikałabym wyjazdów zagranicznych, jeśli natomiast jesteś do tego zmuszony ze względu np. na rodzaj pracy jaką wykonujesz unikaj dużych skupisk ludzi, unikaj odwiedzania bazarów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikaj kontaktu ze zwierzętami oraz  PRZEDE WSZYSTKIM przestrzegaj zasad higieny rąk. 

 

 

 

Żel antybakteryjny i nie tylko – czy działa?

 

Jak najbardziej i warto inwestować w takie rzeczy dla swojego komfortu i zdrowia. Znajdziemy ich mnóstwo w internecie, jeszcze w przystępnych cenach. Poniżej też przekazuje przydatny sposób na szybkie “odkażenie się”.

 

 

 

Chusteczki odkażające:

 

Chcesz zrobić domowe chusteczki dezynfekujące?

Wystarczy papierowy ręcznik nasączony roztworem zawierającym co najmniej 60 proc. alkoholu. Taką wilgotną chusteczką przecieramy powierzchnię, którą chcemy odkazić. Od czasu do czasu warto odkazić m.in. telefon komórkowy, który codziennie używamy i na którym gromadzi się wiele bakterii, klawiaturę komputera czy biurko, przy którym pracujemy.

 

…I pamiętajcie!

 

 “Wszystko z umierem” sealed wink

 

 

 

Grypa w sezonie epidemicznym 2018/2019 w Polsce i Europie

 

 

 

Zapisz się już dziś!

Dzieki temu na bieżąco zostaniesz informowany o nowym wpisie lub promocjach!

* pole wymagane

Koszyk