Zaznacz stronę

Jak żyć zdrowo? Uśmiech!

 

Uśmiech – lek na nieśmiertelność? Spotkałam się i z takim określeniem.

 

Uśmiech poprawia samopoczucie, łagodzi obyczaje i pomaga rozładować nawet najbardziej napiętą atmosferę. Śmiech relaksuje, odmładza i pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Sprawdź dlaczego warto się uśmiechać.

 

Czym jest uśmiech?

Uśmiech to najczęściej niekontrolowana reakcja układu nerwowego, pobudzająca do pracy mięśnie twarzy i oczu. Uśmiech może być jednak wymuszonym grymasem. Tu jednak trudno kontrolować mięśnie oczu, dlatego przy sztucznym uśmiechu, śmieją się tylko usta.

Uśmiech nie musi być jednak reakcją tylko na coś zabawnego. Sygnał do przepony płynie z mózgu, który również w nerwowych momentach, chcąc rozładować nadmiar stresu, zmusza właśnie do śmiechu.

 

Uśmiech to zdrowie?

Okazuje się, że natura wyposażyła Cię w bardzo skuteczną broń, niwelującą między innymi poważne skutki stresu. Badacze z University of Kansas dowiedli bowiem, że nawet sztuczny śmiech zmniejsza częstotliwość uderzeń serca podczas bardzo stresowych sytuacji. Śmiech może więc chronić przed stanami zawałowymi czy poważnymi zaburzeniami układu krążenia. Jeśli więc jakaś sytuacja prowadzi do nadmiernego stresu, włącz sobie powtórkę z ulubionego kabaretu albo pożartuj z sąsiadką.

Śmiech przedłuża życie. Udowodniono, że osoby, które częściej się uśmiechają wydłużają sobie życie aż o siedem lat.

Śmiech pobudza do pracy nie tylko mięśnie twarzy, ale również przepony, brzucha i ramion. Ponadto wspiera przemianę materii i przyspiesza spalanie kalorii. Każda minuta śmiechu, to  aż 12 kalorii mniej.

 

Co nam daje uśmiech – efekty

 

 • Dotleniasz organizm i pobudzasz układ krążenia – z każdym śmiechem dostarczasz swojemu organizmowi aż trzy razy więcej powietrza, natomiast dłuższy wydech i gwałtowne skurcze przepony pomagają skutecznie oczyścić płuca ze szkodliwych substancji. Głębsze dotlenienie prowadzi natomiast do lepszej koncentracji i przyswajania informacji.
 • Będziesz mniej chorować – wraz ze śmiechem produkujesz więcej limfocytów T i jednocześnie hamujesz wydzielanie adrenaliny i kortyzolu, negatywnie wpływających na układ immunologiczny.
 • Śmiech jest zaraźliwy – z pewnością nie raz zauważyłaś, że kiedy Ty się uśmiechasz, druga osoba również jest bardziej miła i przyjazna. Odpowiedzialne są za to tak zwane neurony lustrzane.
 • Stymulujesz wydzielanie hormonu szczęścia – podczas terapii śmiechowej w mózgu wytwarzane są endorfiny – hormony szczęścia – poprawiające samopoczucie i zwiększające odporność.
 • Dodajesz sobie wdzięku – uśmiechające się kobiety są uznawane za bardziej atrakcyjne, a także bardziej przyjazne i towarzyskie. Takie kobiety mają większe powadzenie u mężczyzn i szybciej zawierają nowe znajomości.

 

Jak często się uśmiechamy?

 

Zdecydowanie dzieci mają mniej powodów do stresu czy zmartwień i dlatego też śmieją się o wiele częściej niż dorośli. Małe dziecko potrafi się śmiać nawet trzysta – czterysta razy na dzień, kiedy dorosły człowiek tylko kilkanaście razy. Warto czerpać przykład z dzieci i śmiać się przy każdej nadarzającej się okazji, dbając tym samym o własne zdrowie, długość życia i atrakcyjny wygląd.

 

Uśmiech – ciekawostki

 

Czy wiesz, że:

 • głośny śmiech trenuje mięśnie gardła i podniebienia miękkiego, zapobiegając tym samym chrapaniu w nocy,
 • uśmiech wykorzystywany jest w różnych terapiach – np. hasyayoga to trening bazujący na łączeniu kontroli oddechu i śmiechu,
 • kobiety częściej uśmiechają się niż mężczyźni,
 • w domu uśmiechamy się częściej niż w pracy – warto jednak odwracać tę tendencję, ponieważ uśmiech prowadzi do awansu, łagodzi relacje ze współpracownikami i sprawia, że jesteśmy lepiej odbierani,
 • w towarzystwie śmiejemy się znacznie częściej,
 • 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Uśmiechu.

 

A Ty? Jak często się uśmiechasz? wink laughing

Dodatkowo, jeżeli potrzebujesz diety, możesz ją kupić tutaj!

Słonecznego dnia Wam życzę! 🙂

Zapisz się już dziś!

Dzieki temu na bieżąco zostaniesz informowany o nowym wpisie lub promocjach!

* pole wymagane

Koszyk